Anasayfam Yap Sık Kullanılanlara Ekle

Sitene Ekle Künye Arşiv  İletişim  rss  
ANASAYFA VİDEO GALERİ FOTO GALERİ İLETİŞİM  
 
AYDIN’DA YENİ BİR DÖNEM BAŞLIYOR
İl Pandemi Kurulları toplandı
Ekmek satışına ’koronavirüs’ düzenlemesi
ASGARİ ÜCRET DESTEĞİ TBMM’DE KABUL EDİLDİ
ADÜDEN KORONA İÇİN HİJYEN SEFERBERLİĞİ


DSİ İŞLERİ 170.312 DEKAR ALAN TOPLULAŞTIRILDI - AYDIN - Aydın Haber Merkezi
 
DSİ İŞLERİ 170.312 DEKAR ALAN TOPLULAŞTIRILDI
BU HABERİN EKLENME TARİHİ 04-01-2020 / 00-12

 

Anasayfa'ya Dön 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Tüm Aydin Haberleri  
DSİ İŞLERİ 170.312 DEKAR ALAN TOPLULAŞTIRILDI

 

Türkiye genelinde tarla içi geliştirme ve toplulaştırma çalışmalarının devam ettiğini açıklayan Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürü Mevlüt Aydın, 2019 yılında Aydın ilinde yürütülen çalışmalar hakkında açıklamada bulundu.

Arazi toplulaştırması ile birlikte diğer altyapı hizmetlerinin de (sulama, tarla içi geliştirme işlemleri vb. ) birlikte düşünülmesi gerekmektedir. Bu düşünceyle 2018 yılında yapılan yasal düzenleme sonucu ülkemiz genelinde arazi toplulaştırma çalışması yapma yetkisi DSİ Genel Müdürlüğümüze verilmiştir.

Sulama Yatırım Maliyetlerinden Tasarruf Sağlanacak

Sulama projeleri arazi toplulaştırmasına bağlı olarak uygulandığı takdirde parsel sınırlarına bağlı kalmadan en ekonomik şekilde, sulama, yol ve tahliye planlaması yapıldığından, yatırım maliyetlerinde tasarruf sağlanmaktadır. Diğer taraftan arazi toplulaştırma projeleri ile kamulaştırma maliyetleri % 90 oranında azalmaktadır.

Arazi Toplulaştırması Modern Sulama Metotlarının Uygulanmasını Kolaylaştırır

Arazi toplulaştırması ile parseller büyür, tarım teknikleri ve sulama metotlarının uygulanması kolaylaşır. Parsel sayısı azalır. Parsel büyüklüğü artar. Düzenli ve ideal parsel şekilleri oluşturulur. Her parsel yola ve kanala kavuşur. İşletme merkezi ile parseller arasındaki mesafeler azalır, ulaşımdan dolayı meydana gelen kayıplar azalır, yakıt tasarrufu sağlanır. Zirai mücadele ve gübreleme kolaylaşır. Sulama oranı ve randımanı artar. Sağlanan katma değerden dolayı arazi değeri en az iki kat artmaktadır. 

 

Türkiye genelinde tarla içi geliştirme ve toplulaştırma çalışmalarının devam ettiğini açıklayan DSİ Genel Müdürü Mevlüt Aydın, ‘2019 yılında Aydın, Denizli ve Muğla illerinde yürütülen çalışmalar hakkında açıklamada bulundu.

2019 Yılında Aydın’da 75 Bin 165 Dekar Arazi Toplulaştırıldı

Aydın, ‘Aydın ilimizde 2019 yılında 2 adet projede toplam 100.426 dekar alanda yürütülen toplulaştırma ve tarla içi geliştirme hizmetleri kapsamında 75.165 dekar alanda arazi toplulaştırma çalışmaları tamamlanmış tapu tescil işlemleri ise kısa süre içerisinde gerçekleşecektir. Devam eden çalışmalarla 25.261 dekar alanın 2020 yılı sonuna kadar toplulaştırılmasının hedeflendiğini belitti.

2019 Yılında Muğla’da 24 Bin 170 Dekar Arazi Toplulaştırıldı 

Genel Müdür Aydın, ‘Muğla ilimizde de 2019 yılında 1 adet projede toplam 66.403 dekar alanda yürütülen toplulaştırma ve tarla içi geliştirme hizmetleri kapsamında 24.170 dekar alanda arazi toplulaştırma çalışmaları tamamlanmış tapu tescil işlemleri ise kısa süre içerisinde gerçekleşecektir. Devam eden çalışmalarla 42.233 dekar alanın 2020 yılı sonuna kadar toplulaştırılması hedeflenmektedir. ’dedi.

2019 Yılında Denizli’de 170 Bin 312 Dekar Arazi Toplulaştırıldı 

Genel Müdür Aydın, ‘Denizli ilimizde de 2019 yılında 2 adet projede toplam 315.766 dekar alanda yürütülen toplulaştırma ve tarla içi geliştirme hizmetleri kapsamında 170.312 dekar alanda arazi toplulaştırma çalışmaları ile tapu tescil işlemleri tamamlanma aşamasındadır. Devam eden çalışmalarla 145.454 dekar alanın 2020/2021 yılı sonuna kadar toplulaştırılması hedeflenmektedir. ’dedi.

Ayrıca çalışmalar kapsamında; sınırları düzeltilme, arazi tesviyesi, ağaç kök sökümü, tarla dolgusu, eski arkların kapatılması, yol ve tarla içi geçişlerin yapımı ve tarla içi yol yapımı gibi tarla içi geliştirme hizmetleri işlerinin yapıldığını da açıklayan DSİ Genel Müdürü Mevlüt Aydın,’ Muğla, Denizli ve Aydın  illerimizde 1 Ocak 2019 tarihinden bu güne kadar 5 proje dâhilinde 269.647 dekar alanda tarla içi geliştirme çalışmaları tamamlanmıştır.  Projelerin tamamının uygulanması sonucu 2020/2021 yılı sonuna kadar 212.948 dekar alanda tarla içi geliştirme çalışmasının tamamlanmasının planlandığının belirtti.

DSİ Genel Müdürü Mevlüt Aydın, ’Son olarak bu projelerin yapılmasında en büyük destekçimiz Tarım ve Orman Bakanımız Sayın Dr. Bekir Pakdemirli’ ye şükranlarımı sunuyor, emeği geçenlere teşekkür ediyorum. ’dedi.

 

 

 


DSİ İŞLERİ 170.312 DEKAR ALAN TOPLULAŞTIRILDI : Google'da Ara
DSİ İŞLERİ 170.312 DEKAR ALAN TOPLULAŞTIRILDI


 
 
Bu Haberi Arkadaşıma Gönder :
 
Adınız / Soyadınız :
E-mail Adresiniz :
Arkadaşınızın Adı :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
 
   
 
 ADI SOYADI :  
 
 E-MAİL :  
 
 
 
 
 
 
        AYDIN

  AYDIN PAZARLARINDA


         Koronavirüs tedbirleri kapsamında pazarlarda yeni düzenlemeler yapıldı. Alınan karara göre pazarlarda yaş sebze ve meyve dışında satış olmayacak. Tar

  GERMENCİK HAZIRLIKLARI TAMAMLADI


          Etkisini günden güne artıran ve can kayıplarına yol açan Yeni Tip Korona Virüs (KOVİD – 19) salgınına karşı sıkı bir eylem planı oluştu

 
Aydın Hava Durumu

Pazartesi Çok Bulutlu Çok Bulutlu 22°C 8°C

Salı Sağanak Yağışlı Sağanak Yağışlı 21°C 10°C

Çarşamba Çok Bulutlu Çok Bulutlu 21°C 10°C           YAZARLAR

           ANKET
EFELER BELEDİYESİ YENİ LOGOSU EFELERİ TEMSİL EDİYOR MU?
% 8 √ Toplam : 5 - EVET EDİYOR
% 62 √ Toplam : 41 - HAYIR ETMİYOR
% 32 √ Toplam : 21 - ESKİ LOGO DAHA İYİYDİ.
   

Süper Lig Puan Durumu

  •   Takım Adı O G B M Av P


RSS © 2014 Aydın Haber Merkezi
Site iceriginin izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanilmasi yasaktir
Gizlilik Ilkeleri | Kullanim Kosullari | Künye | Reklam | Iletisim